DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

AUTOŠKOLA MIKULKA PETR

RADY PRO ŘIDIČE NA ZÁVĚR !!!

RADY PRO ŘIDIČE 
 
 
 
 
 
imageZásady defenzivní jízdy...image
 
   
Zásady defenzivní jízdy
  • Pří řízení dávejte pozor a ničím se nerozptylujte. Naučte se soustředit na dopravní prostředí. Pokud musíte vykonávat jinou činnost, zastavte.

  • Buďte opatrní při jízdě v prostředí, které dobře znáte. Dopravní nehody se často stávají v blízkosti domova. Když řidič jede známou cestou, má tendenci podceňovat obecnou míru rizika spojenou s řízením.

  • Buďte vstřícní vůči ostatním a vzdejte se svého práva na přednost, bude-li to nutné pro bezpečnost provozu. Aplikace pravidel provozu mohou být těžko srozumitelná pro člověka, který se v dané oblasti dobře nevyzná, nemá dostatečnou řidičskou zkušenost nebo se necítí dobře. Nevynucujte si svá práva za každou cenu.

  • Dodržujte doporučenou nebo nejvyšší povolenou rychlost jízdy. Rychlost je nebezpečná hned ze dvou důvodů. Prvním je kratší čas na reakci, který se v důsledku vyšší rychlosti zkrátí. Druhým je závažnější následek případné dopravní nehody.

  • V žádném případě nesedejte za volant pod vliven alkoholu nebo drog.

  • Věnujte pozornost pasivní bezpečnosti Vašeho vozidla. Správně si nastavte bezpečnostní pásy. Pro děti používejte autosedačky. Naučte se nastavit optimální sklon opěradla sedadla a výšku hlavové opěrky. Zvažte koupi vozu vybaveného airbagy, ABS a jinými pasivními či aktivními prvky bezpečnosti vozidla.

  • Nikdy nevjíždějte do křižovatky na červený signál. Ztráta několika desitek vteřin je bezcenná ve srovnámí s rizikem ztráta života, zdraví nebo majetku.

  • Naučte se dobře sledovat vozovku před Vámi. Mějte přehled o tom, co se děje v místě kam dorazíte za 15 – 20 sekund. Většina řidičů sleduje silnici pouze 5 – 8 sekund před sebou. Budete-li se dívat před sebe, získate více času na reakci při neočekávané komplikaci během jízdy. Zrak je nejdůležitější smysl, na který při řízení spoléháte. Pokud nevidíte zřetelně do dálky, používejte brýle nebo kontaktní čočky.

  • Jednejte předvídatelně. Pokud chcete odbočit, zpomalte a včas svůj záměr signalizujte. Pokud si nejste jisti, kam odbočit, v žádném případě. nezůstávejte stát těsně před křižovatkou nebo v křižovatce. Dávejte ostatním účastníkům provozu signál, co hodláte v nejbližších okamžicích udělat.

  • Za volant usedejte pouze tehdy, pokud se cítíte dobře. Vyhněte se řízení, pokud jste unaveni, rozrušeni, ve špatné tělesné či duševní kondici. 

 
---------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
imageProvoz ve sněhu a mrazu:image

- Vůz odstavujte vždy tak, abyste ráno bez problémů vyjížděli. Odstraňte nánosy sněhu v blatnících, aby nezamrzly a neomezily rejd. Podložte stěrače a nezatahujte ruční brzdu, aby nezamrzly lanovody. Před vyjetím dokonale očistěte všechna skla a osvětlení.
- Na přímém úseku brzděte přerušovaně. Střídavým sešlápnutím brzdového pedálu a jeho uvolněním v rychlém rytmu docílíte toho, že se kola nezablokují. Ve vozech s ABS se totéž děje automaticky, ale i tak se vždy vyplatí rychlost nepřehánět. Pozor při přechodu z vozu s ABS na jiný!
- Pamatujte, že v zatáčce zůstane vůz řiditelný jen pokud kola nejsou zablokována!
- Pozor při vyjetí z hlavní, obvykle posypané vozovky na vedlejší, která posypaná zpravidla není. Mohla by vás překvapit více či méně ujetá vrstva sněhu, případně též náledí.
- Ani pohon čtyř kol nepřináší při brzdění zvláštní výhody. I pro "čtyřkolky" platí stejné fyzikální zákony.
- Snažte se předvídat náledí. Nejčastěji se tvoří na mostech, ve stinných lesních úsecích a vyjetých podélných stopách.
- Udržujte odstup minimálně tolik metrů, kolik je polovina vaší rychlosti v kilometrech.
- Skla nerozmrazujte horkou vodou, mohla by prasknout.
- Vozte s sebou lopatku, smetáček a pytlík písku či šotolinky.
- Denně doplňujte ostřikovače nemrznoucí směsí.
- Startujte bez zapnutých elektrických spotřebičů.
- Při mytí vozu přelepte zámky, aby do nich nevnikla voda. Led může zámek zevnitř zničit.
- Ramínka stěračů při zaparkování podložte, zvedněte nebo vyjměte.
- Po nastartování zahřívejte vůz pomalou jízdou, nikdy "netúrujte" motor na místě.

A ještě něco:

Dbejte na vhodné (pohybu nezamezující) oblečení a v žádném případě nesedejte za volant v lyžařských botách, pohorkách, sněhulích, či jiné zpevněné obuvi. Při nasedání do vozu je také dobré oklepat z bot sníh. Vysoká vlhkost ve voze uvolněná z tajícího sněhu totiž rychle vytvoří na studených oknech zcela neprůhlednou námrazu. První kilometry, než začne pracovat topení, jeďte raději s otevřeným okénkem.
 
----------------------------------------------------------------------------------------------

Jezděte bezpečně: Než vyjedete...

To, jak bezpečný bude provoz na silnicích, záleží především na nás řidičích. 

Každé bezpečné řízení automobilu začíná ještě před samotným nastartováním motoru. Ještě než otevřete dveře, je dobré vizuálně zkontrolovat, zda automobil není poškozen a především, zda nemá defekt na pneumatikách. Pneumatiky je nutné přeměřovat minimálně každých 14 dnů, pokud jezdíte častěji, klidně každý den. Pokud nebudete vědět, zda jsou pneumatiky v pořádku, můžete se tím během jízdy stresovat, což zbytečně oslabuje vaši koncentraci.

Důležitá je správná hodnota tlaku, kterou doporučuje výrobce – jednak tím šetříte pneumatiku (a potažmo svoji peněženku), ale hlavně podhuštěním nebo přehuštěním pneumatik dochází ke zhoršení jízdních vlastností. Obvykle předepsané tlaky pneumatik najdete i na víčku u nádrže nebo v palubní literatuře. Pravidelně také kontrolujte hloubku dezénu pneumatik, minimem by měly být čtyři milimetry. O nutnosti přezouvat pneumatiky na zimní, respektive letní se zde zmiňovat nebudeme – to by měla být naprostá samozřejmost pro každého řidiče.

Dobrý výhled je nezbytnost 

Kromě pneumatik je nutné před jízdou zajistit, aby měl řidič z vozidla dobrý výhled – přední sklo často nestačí ostříknout; je-li více znečištěno, umyjte jej. Když už jsme u mytí, důležité také je odstranit případnou špínu ze světel – vepředu i vzadu.

Další podstatná věc, na kterou mnoho motoristů zapomíná je, že zavazadla patří do kufru. Pokud je necháte položená ve voze, mohou v případě nehody nebo při prudkém vyhýbacím manévru zranit posádku. Pro menší předměty lze využít podlahu za předními sedadly (pokud zde nikdo nesedí).

Zavazadla jsou naložená, řidič sedá za volant, stačí nastartovat a rozjet se. Určitě ano, ale pokud je řidič unavený, nemocný nebo se jednoduše necítí nejlépe, měl by z místa řidiče zase vystoupit. Pokud nejste v pohodě, vaše reakce budou pomalejší a v krizové situaci můžete špatně zareagovat. V takovém případě přenechejte řízení někomu jinému nebo zvolte jiný způsob přepravy.

 

Nepodceňujte vhodné oblečení 

A ještě poslední věc – oblečení. Ne, nebudeme vám zde radit ohledně módy, jenom si uvědomte, že příliš těsné, nepohodlné oblečení není pro řízení nejvhodnější. Dobré je svléknout bundu či kabát a řídit „nalehko“, aby vaše pohyby pažemi byly rychlé a efektivní.

Velmi důležitá je i vaše obuv – musí být pevná, pohodlná a neměla by být „těžká“. Ideální jsou lehké tenisky s měkkou podrážkou. V létě není problém řídit v sandálech s pevnou patou, „žabky“, dřeváky, lodičky a podobná obuv je pro řízení naprosto nevhodná.

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jezděte bezpečně: Správná pozice za volantem je základ...

 

Správná poloha držení volantu je „tři čtvrtě na tři“ – pokud si volant představíte jako hodiny, pak levačka je na „tři čtvrtě“ a pravačka na trojce. Dříve se udávala správná poloha „za deset minut dvě“, konstrukce moderních volantů a jejich velikost mají optimální držení právě v poloze „tři čtvrtě na tři“. Jaký to má důvod? Především máte v rukách největší cit a také dovedete rychle a bezpečně točit volantem (vhodné zejména při řešení krizových situací, ale i při projíždění zatáček).

Příklad špatného držení volantu

Příklad špatného držení volantu

FOTO: maž, Novinky

Jaká je správná vzdálenost od volantu? Pokud natáhnete obě ruce, měla by se zápěstí dotýkat horní hrany volantu. Špatné je mít volant příliš blízko a řídit s hodně pokrčenýma rukama nebo naopak příliš daleko, kdy jsou ruce přespříliš natažené.

Příklad špatného držení volantu

Příklad špatného držení volantu

FOTO: maž, Novinky

Volant držte oběma rukama (samozřejmě pokud zrovna neřadíte), jinak nebudete mít v rukou potřebný cit a nezvládnete s volantem rychle manipulovat. Palce mají být uvnitř věnce volantu s jedinou výjimkou – pokud jedete v off-roadu v těžším terénu, tam palce položené na věnci volantu zaručí při překonávání terénních záludností větší cit.

Jak pevně držet volant? Přiměřeně situaci – na zasněžené silnici je lepší držet volant spíše lehce, naopak čím vyšší rychlostí jedete, tím pevnější by mělo být držení volantu. Ovšem pozor, nikdy nesmí být držení křečovité.

 

Velice důležité je i správné nastavení sedadla. Je třeba se vyvarovat extrémů, kdy řidič za volantem skoro leží nebo naopak, kdy je nalepen na přední sklo. V sedačce je nutné sedět tak, abyste se celou plochou zad dotýkali opěradla – díky tomu budete přirozeně vnímat polohu vozidla a také ucítíte případný přicházející smyk (a budete na něj moci reagovat rychleji). Výšku sedadla (pokud to vozidlo umožňuje) si nastavte dle osobních preferencí, opět je dobré nemít sedadlo příliš vysoko, abyste se hlavou nedotýkali stropu.

Správné držení volantu.

Správné držení volantu

FOTO: maž, Novinky

Správná vzdálenost nohou je taková, abyste i při sešlápnutí spojky či plynu měli obě nohy mírně pokrčené. Levou nohu, pokud zrovna nesešlapává spojku, „odložte“ vlevo vedle spojky na výstupek z podlahy.

Použití bezpečnostních pásů by měla být pro řidiče naprostá samozřejmost. Výšku pásu si nastavte dle typu vaší postavy, aby vás neškrtil, ale procházel přes rameno. Poutat pásem by se měly i těhotné řidičky (viz tabulka). Důležité je, aby byli připoutáni všichni cestující, tedy i ti, co jedou vzadu.

     

Použití bezpečnostních pásů u těhotných
Obava, že při havárii může bezpečnostní pás ublížit nenarozenému dítěti je důvodem, proč se mnohé gravidní ženy v autě nepoutají. Odborníci ovšem zdůrazňují, že tlak pásu sice může na dítě krátkodobě působit, ale při správném použití pásu je poškození plodu minimální. Pás v případě dopravní nehody chrání matku i dítě.
Ženy by měly pásy používat vždy, protože velkým rizikem jsou i nárazy v nízkých rychlostech, například při jízdě ve městě. Pokud je matka špatně připoutána, může dojít k odloučení placenty (abrupce). Podle MUDr. Jiří Kepáka, CSc. z brněnské Úrazové nemocnice je v případě těžších havárií 10procentní riziko úmrtí špatně nebo vůbec nepřipoutané ženy a až 100procentní pravděpodobnost nitroděložní smrti plodu.
Jak se má správně připoutat těhotná žena? Spodní popruh bezpečnostního pásu musí probíhat co nejhlouběji pod břichem. Šikmo nahoru vedoucí popruh musí směřovat stranou vedle břicha a procházet mezi prsy. Spodní část pásu nikdy nesmí přecházet přes bříško maminky. V takovém případě by totiž mohlo při nárazu dojít k poškození plodu. Upnutí musí být pohodlné, ani příliš těsné, ani příliš volné. Pás nesmí sklouznout z ramene.
Je-li je v autě airbag, sedadlo by mělo být posunuté co nejvíc dozadu. Ženy ve vysokém stupni těhotenství by raději neměly řídit vůbec.
 
  JAK SEDĚT ZA VOLANTEM

Jak sedět za volantem
SPRÁVNÉ DRŽENÍ. V těchto místech (na hodinách by ručičky ukazovaly tři čtvrtě na tři) se  správně držet volant; případně je možné ještě zapřít palce o ramena volantu. V zatáčkách se pak dobře přehmatává jednou rukou přes druhou.

Jak sedět za volantem
OPĚRKA. Správné nastavení opěrky sedadla: vrchol hlavy má být v jedné rovině s vrcholem opěrky. Jedině tak je zajištěna opora hlavy i při nárazu auta.

Jak sedět za volantem
VZDÁLENOST SEDADLA. Při ideálním posazení za volantem byste měli mít zápěstí natažených rukou volně položené na vrcholu volantu. Větší vzdálenost by natažené ruce nepřiměřeně unavovala.

Jak sedět za volantem
ŠPATNÉ DRŽENÍ. Takovýto ležérní úchop znemožňuje jisté a bezpečné otáčení volantem, zvláště při krizových situacích nebo na kruhovém objezdu. Jednou rukou nestačíte dost rychle zareagovat na dění na silnici.

-----------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 

Pozor! Víte, jak pustit záchranku?


Stojíte ve středním pruhu v koloně aut na tříproudé dálnici a za sebou slyšíte sirénu sanitky. Je potřeba uhnout. Jenže kam? Doleva? Doprava? Adrenalin stoupá a zvuk sirény je čím dál zřetelnější. Nakonec uhýbáte tam, kam řidič za vámi. Jenže motorista před vámi uhnul přesně na opačnou stranu, takže záchranka se mezi vámi musí složitě proplétat.

Jak nejlépe umožnit průjezd záchranářským vozům


"Řidiči pořád nevědí, jak se v takové situaci chovat. Sice nakonec uhnou, ale chvíli to trvá. Když takhle máte k lidem uvězněným ve voze projet několik kilometrů dlouhou kolonou, zdržení může někoho stát život," říká Petr Kopáček, mluvčí Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru České republiky.

Takový případ se stal minulé léto, kdy na dálnici D1 v koloně zemřel řidič, jehož postihl infarkt. Rychlá záchranná pomoc se k němu kvůli autům blokujícím průjezd nemohla včas dostat.

Tři pruhy v jednom směru

Na co nejsnadnější průjezd spěchajících záchranářských vozů nebo policie myslí zákon.

"Pokud jsou v jednom směru tři jízdní pruhy a na silnici se vytvoří kolona, řidiči v levém a prostředním pruhu musí najet co nejvíc doleva. Řidiči v pravém pruhu pak najedou doprava. Mezi prostředním a pravým pruhem by měl poté vzniknout pruh široký nejméně tři metry," vysvětluje Petr Kopáček.

Takto by se podle zákona měli řidiči řadit automaticky ve chvíli, kdy kolona vznikne. "Když to budu dělat až tehdy, kdy za nimi bude blikat auto záchranářů, je to pozdě," dodává Kopáček.

Za nesprávné stání v koloně přitom může být motorista potrestán blokovou pokutou až do výše 2 500 korun.

Dva a čtyři pruhy

Jednodušší to je, když jedete po komunikaci, kde jsou v jednom jízdním směru dva pruhy.

Tam se při vzniku kolony musí řidiči "uklidit" na tu stranu silnice, po níž právě jedou. Volný pruh o šířce nejméně tři metry musí být uprostřed mezi nimi.

Totéž platí o dálnici, kde jsou v jednom směru pruhy dokonce čtyři.

Volný pruh pro záchranáře je opět na středu silnice. Řidiči ve dvou levých pruzích jedou více vlevo, řidiči ve dvou pravých pruzích jedou více vpravo.
Na běžné silnici s jedním jízdním pruhem v každém směru řidiči uhýbají vždy ke kraji silnice. Pokud je to možné, je nejlepší zastavit a počkat, až záchranářské auto projede.
Obzvlášť ve městech je někdy potřeba přijíždějícímu záchranářskému autu uhnout i za cenu, že do křižovatky vjedete na červenou. Za to trest nehrozí, jen je potřeba takový manévr provádět s velkou opatrností.
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

Zimní období, kdy více než jindy

 

platí slogan "vidět a být viděn"

Přechod na zimní čas neznamená v současnosti jen pouhé posunutí hodinových ručiček o hodinu zpět, ale přináší pro řidiče a další účastníky silničního provozu i některá úskalí. Naštěstí jedna povinnost, kterou přinesla novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, je již dostatečně řidiči plněna - bez ohledu na roční období jezdí stále s předepsaným osvětlením vozidla.

Komunikace budou vlivem neustále se měnícího počasí a teplot blížící se bodu mrazu nevyzpytatelné a proto nebezpečné. V tomto čase se stává nejvíce dopravních nehod s tragickými následky. Na místě je zvýšená opatrnost, která je tou nejlepší prevencí.

Zimní pneumatiky určitě pomohou

K bezpečnosti silničního provozu mohou řidiči motorových vozidel výrazně přispět výměnou letních pneumatik za zimní. Bohužel tato výměna není v České republice zatím povinná.

Praxe však jednoznačně potvrzuje, že se zimními pneumatikami je jízda daleko bezpečnější - letní pneumatiky za teploty kolem 7 °C začínají již tvrdnout a ztrácejí tím přilnavost a účinnost. Zimní pneumatiky mají lepší záběr na sněhu a ledu, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami, vyšší adhezi i na suchých vozovkách a podstatně kratší brzdnou dráhu. Jsou zkrátka schopny zajistit lepší ovládání vozidla. Na mokré vozovce je přilnavost dvakrát menší než na suché. Na zasněžené vozovce je přilnavost dvakrát menší než na mokré. Na náledí je přilnavost dvakrát menší než na sněhu. Výhodnější je přezout všechny 4 pneumatiky s dostatečně hlubokým dezénem. Nebezpečí "hodin" je mnohem nižší než v případě, kdy jsou zimní pneumatiky jen na předních kolech. Dále se sníží nebezpečí vybočení z dráhy.

Důležitá je také starost o správně nahuštěnou pneumatiku. Čím více klesá teplota, tím je naměřená hodnota tlaku v pneumatikách nižší oproti obvyklému stavu. V zájmu vlastní bezpečnosti kontrolujte tlak v pneumatikách v zimě více než jindy. Další možností zlepšení podmínek pro jízdu autem při špatných povětrnostních podmínkách je včasné nasazení sněhových řetězů. Jejich nasazování si předem vyzkoušejte.

Zimní prohlídky aut jsou dobrou investicí

V současném období nabízí řada autorizovaných servisů buď zcela bezplatné základní prohlídky vozu před zimním období anebo cenově velice zvýhodněné. Zkontrolovat je třeba především - stav baterie, stav nemrznoucí směsi v chladiči a v ostřikovačích. V autě by neměla chybět škrabka na okna. Vhodné je nechat si prověřit seřízení světlometů.

Retroreflexní materiály bezpečnost v silničním provozu každopádně zvyšují

Podzimní a zimní měsíce se vyznačují často zataženou oblohou, mlhami a celkově špatnou viditelností. I ohleduplný a nespěchající řidič se tak může dostat do situace, kdy špatně viditelnou postavu na ulici spatří až příliš pozdě a tragédii již nemůže zabránit. Většině těchto kolizních situací mohou chodci a cyklisté, jako nejzranitelnější účastníci silničního provozu, předejít třeba jen vhodnějším oblečením.

Bílé či světlé oblečení chodců totiž nezvyšuje jejich viditelnost v noci na větší vzdálenost. Aktivním prvkem v těchto situacích však mohou být retroreflexní materiály fungující na principu zpětného odrazu (tzv. retroreflexe), což je fyzikální vlastnost zajišťující, že světelné paprsky dopadající na povrch retroreflexního materiálu jsou odráženy zpět ke zdroji tohoto světla.

Retroreflexní materiály jsou materiály, které jsou schopny odrážet dopadající světlo až na vzdálenost 200 metrů. Mají proto perspektivně velké uplatnění při zajištění bezpečnosti chodců a cyklistů v silničním provozu. Nehody, při kterých je zraněn chodec, se ze 70 % stávají při snížené viditelnosti.

Retroreflexní materiály umožní zajistit bezpečnost nejvíce ohrožených dětí, seniorů a cyklistů. Děti jsou ohroženy každý den při cestě do školy, ze školy, při různých hrách či sportu. Senioři mají problémy především na přechodech pro chodce. Při snížené viditelnosti a v noci se přihodí 35 % z celkového počtu cyklistických nehod.

Trh nabízí široký sortiment našívacích pásků pro výstražné oděvy, sportovní a pracovní oblečení, bundy, kalhoty, mikiny, trička, batohy, tašky, čepice, rukavice, výstražné pásky na rukávy, cyklistické a běžecké vesty, obuv apod. Dále je možné využívat zažehlovací foliesamolepící folie určené k aplikaci na pevné podklady (přilby, jízdní kola, hole), výrobky s vetkaným reflexním proužkem (vodítka a obojky pro psy, zdobící prvky batohů a brašen, lampasy pro sportovní oblečení) atd.

Dětské vestičky

Reakcí na uvedený problém bylo také od konce roku 2003 organizování velmi zajímavého a přínosného projektu s názvem "Více bezpečí pro děti při pohybu na ulici".

Cílem tohoto projektu je vybavit mateřské školy dětskými reflexními vestami. Jasně zářivé vesty se navlékají malým dětem na jejich oblečení. Podle zkušeností řady států západní Evropy, kde je užívání takovýchto reflexních vest zcela běžné, stačí, když pouze některé z děcek na začátku a na konci celé skupiny má přes své oblečení navlečenou jasně viditelnou vestičku a každý řidič již z dálky vidí, že se blíží ke skupince dětí z mateřské školy na procházce a může tak včas reagovat a přizpůsobit rychlost jízdy. Popisovaný celostátní projekt, který je hodnocen v oblasti prevence nehodovosti a ochrany zdraví a životů malých dětí jako velmi přínosný, má plnou podporu Ministerstva dopravy - oddělení BESIP, Policie ČR i dalších institucí. Vznikl a úspěšně byl realizován nejprve v Liberci.

Vestičky jsou vyráběny z jasně zářivé žlutozelené síťoviny, mají dva reflexní pruhy a z jedné strany reflexní nápis DĚTI. Vyrábějí se v jedné standardní velikosti.

Ke správné viditelnosti při jízdě na kole jsou nezbytné také další bezpečnostní prvky

Mimo oblečení a jiných bezpečnostních doplňků patří k základní výbavě každého jízdního kola zejména:

  • Přední bílá odrazka.
  • Zadní červená odrazka.
  • Oranžové odrazky na pedálech a v paprscích kol.
  • Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno rovněž světlometem svítícím bílým světlem vpředu a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu.

Reflexní vesty

Častými oběťmi dopravních nehod jsou řidiči a spolujezdci, kteří opustí svůj vůz z důvodu jeho opravy nebo aby pomohli při řešení dopravní nehody. Při pohybu na vozovce je pak ohrožují okolo projíždějící vozy. Chodec totiž představuje na vzdálenost 50 metrů příliš malý vizuální vjem pro řidiče jedoucího za snížené viditelnosti na to, aby si ho včas všiml a podle toho zareagoval. Například, podle dopravních expertů, při rychlosti jen 72 km /h potřebuje řidič nejméně 200 metrů (10 vteřin) na to, aby si uvědomil hrozící nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval. I když současná právní úprava neukládá všem řidičům mít ve vozidle při ruce reflexní vestu a při jakémkoliv vystoupení na vozovku mimo parkoviště si jí navléci, jde o důležitý preventivní nástroj, zejména v zimním období.

Dopravní značení

Jedním z neméně důležitých faktorů ovlivňujících bezpečnost a plynulost silničního provozu je stav a viditelnost dopravního značení. Je dobře, že i ze státních finančních prostředků z preventivního Programu Partnerství jsou dotovány v obcích například následující projekty - přechody pro chodce a cyklisty vyznačené na vozovce metodou "3D", nastříkání optických brzd, nasvěcování přechodů pomocí bodového osvětlení či zvýrazňování dopravních značek retroreflexními podkladovými materiály.

Jedině využívání vyjmenovaných společných opatření může pomoci všem účastníkům silničního provozu, zejména jejich nejzranitelnějším účastníkům - chodcům a cyklistům, překonat nepříjemné zimní období bez větších následků.

A na závěr jedno zcela bezplatné doporučení. Při problémech pomozte také ostatním - nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoc sami.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Obsah autolékárničky a

motolékárničky


Víte, co je součástí lékárničky pro motocykly, osobní automobily, nákladní automobily nad 3,5 tuny, nebo autobusy? Zde je seznam, vč. doporučených položek, které nejsou podmínkou, ale je dobré je mít.

Autolékárnička (velikost I. - pro osobní automobily) :

  • obvaz hotový sterilní č.2, 2 kusy,
  • obvaz hotový sterilní č.3, 2 kusy,
  • obvaz hotový sterilní č.4, 2 kusy,
  • šátek trojcípý, 2 kusy,
  • náplast hladká -cívka, šířka 2,5 cm x 5 m, 1 kus,
  • náplast s polštářkem 8 cm x 4 cm, 6 kusů,
  • obinadlo škrtící gumové 70 cm, 1 kus, (doporučuji dokoupit extra v lékárně, "škrtidlo" dodávané v běžné lékárničce je nepoužitelné, je cca 1-2 cm široké, ale to klasické z lékárny je široké tak 5-6cm)
  • Jodisol spray na desinfekci ran, 1 balení, (pouze doporučeno, ve vyhlášce č. 341/2002 Sb. není uveden)
  • obvaz hotový sterilní 5 cm x 7,5 cm, 1 kus,
  • rouška resuscitační, 1 kus,
  • rouška PVC 20 cm x 20 cm, 1 kus,
  • rukavice pryžové chirurgické, 1 pár,
  • špendlík zavírací v antikorozní úpravě, 2 kusy,
  • nůžky, 1 kus, (doporučuji dokoupit nůžky v papírnictví, ty, co jsou dodávané v běžné lékárničce jsou nepoužitelné, neustřihnete s nimi ani papír, natož oblečení)

Autolékárnička (velikost II. - pro nákladní automobily nad 3,5 t a autobusy do 80 cestujících):

  • obvaz hotový sterilní č.2, 5 kusů,
  • obvaz hotový sterilní č.3, 5 kusů,
  • obvaz hotový sterilní č.4, 5 kusů,
  • šátek trojcípý, 3 kusy,
  • obinadlo elastické 10cm x 5m, 3 kusy,
  • náplast hladká -cívka, šířka 2,5 cm x 5 m, 2 kus,
  • náplast s polštářkem 8 cm x 4 cm, 12 kusů,
  • obinadlo škrtící gumové 70 cm, 3 kusy, (doporučuji dokoupit extra v lékárně, "škrtidlo" dodávané v běžné lékárničce je nepoužitelné, je cca 1-2 cm široké, ale to klasické z lékárny je široké tak 5-6cm)
  • Jodisol spray na desinfekci ran, 1 balení, (pouze doporučeno, ve vyhlášce č. 341/2002 Sb. není uveden)
  • obvaz hotový sterilní 5 cm x 7,5 cm, 3 kusy,
  • rouška resuscitační, 2 kusy,
  • rouška PVC 20 cm x 20 cm, 2 kusy,
  • rukavice pryžové chirurgické, 2 páry,
  • špendlík zavírací v antikorozní úpravě, 2 kusy,
  • nůžky, 1 kus, (doporučuji dokoupit nůžky v papírnictví, ty, co jsou dodávané v běžné lékárničce jsou nepoužitelné, neustřihnete s nimi ani papír, natož oblečení)

Motolékárnička:

  • obvaz sterilní č.2, 1 kus,
  • obvaz sterilní č.4, 1 kus,
  • šátek trojcípý, 1 kus,
  • náplast s polštářkem 8 cm x 4 cm. 3 kusy,
  • rouška resuscitační, 1 kus,
  • rukavice pryžové chirurgické, 1 pár,
  • špendlík zavírací v antikorosní úpravě, 2 kusy,

Lékárničky nesmí být starší jak 2-3 roky (expirace je většinou uvedena na každém balení). Neměla by být vystavena slunci.

 

POZOR

 

Od 1.ledna.2011 musíte mít v autě novou autolékárničku.

Pokud si letos koupíte lékárničku podle staré vyhlášky, budete ji muset povinně vyměnit za novou bez ohledu na její platnost. Naše autolékárnička splňuje novou vyhlášku a obsahuje vše potřebné:

 

3x obvaz hotový s polštářkem šíře nej.8cm

3x obvaz hotový se dvěma polštářky šíře nej.8cm

2x šátek trojcípý z netkaného textilu

1x náplast hladká, cívka 2,5cm x 5m

6x náplast s polštářkem 8x4cm

1x obinadlo škrtící pryžové 60x1250mm

1x maska resiscutační s výdechovou chlopní a filtrem schválená jako zdravotnický prostředek

1x rouška plastová 20x20cm

1x rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu

1x nůžky se sklonem v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty

1x isotermická fólie (nej.200x140cm)

1x leták o postupu při zvládání dopravní nehody

  

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 Alkohol a silniční doprava...

 

Uvážíme-li rychlost, jakou se automobily pohybují, i jejich hmotnost přesahující tunu, je řízení riziková záležitost. Alkohol je v této situaci zvláště nebezpečný, a to i v nízkých dávkách. 



Jaké známky lze pozorovat u řidiče ovlivněného alkoholem:
(řazeno přibližně podle toho, v jakém pořadí se objevují při vzestupu hladin alkoholu)

 

  • větší tendence riskovat a nepřiměřená sebedůvěra,
  • horší odhad vzdálenosti,
  • zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla,
  • nepřesnosti při jemném řízení (např. při zajíždění do garáže nebo při parkování v těsném prostoru),
  • pronikavé prodloužení reakčního času (horší postřeh),
  • oči se obtížně přizpůsobují přechodu ze světla a tmy a naopak,
  • nastává horší vnímání barev (např. červená světla semaforu),
  • zužuje se zorné pole (řidič nevidí okraje zorného pole, a tak může např. přehlédnout např. vozidlo 
         přijíždějící z boku),
  • podstatně zhoršená schopnost soustředění, zvláště se zhoršuje schopnost věnovat pozornost  
         současně dvěma nebo více dějům a úkolům.,
  • poruchy rovnováhy (nebezpečné zejména u motocyklistů a cyklistů),
  • špatná orientace. I velmi zkušený řidič se v tomto stavu může dopustit hrubých chyb, jako je sešlápnutí 
         plynu místo brzdy,
  • spánek, bezvědomí.

    Schopnost řídit je zhoršena nejen pod vlivem alkoholu, ale i v kocovině, když alkohol vymizel z krve.  Při kocovině roste riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí pozornost řidiče. Může nastat krátkodobá ztráta vědomí v důsledku poklesu krevního cukru. Dochází také ke zhoršení některých nemocí, což může ovlivnit schopnost bezpečně řídit (např. vysoký krevní tlak, cukrovka, nemoci trávicího systému, epilepsie).

    Dopravní nehody u řidičů pod vlivem alkoholu končí častěji smrtelně, protože dělají závažnější chyby, častěji nemají zapnuté bezpečností pásy nebo nasazenu ochrannou přilbu, v okamžiku nehody se hůře chrání a jejich organismus je alkoholem oslaben (zvyšuje se např. riziko těžkého krvácení).

     

    Alkohol v dopravě je zvláště nebezpečný pro děti a dospívající. Ti alkohol pomaleji odbourávají, nemají ještě dostatečné zkušenosti z dopravního provozu a často si plně neuvědomují rizika. Tak u řidiče ve věku 16 až 20 let s hladinou alkoholu 0.08–0.099 g/l je riziko smrtelné dopravní nehody 52x větší než u jeho stejně starého střízlivého vrstevníka. Naproti tomu u řidiče ve věku 35 let a více je toto riziko zvýšeno „pouze“ 11x.

     

    Alkohol se odbourává jen pomalu, takže po vypití vysokých dávek je přítomen v krvi 20 i více hodin. Nebezpečnost alkoholu pro zdraví i řízení roste ještě v kombinaci s léky (např. tlumivé léky nebo léky proti bolestem).

  • --------------------------------------------------------------------------------------------------

  •  

    Rodičovské hříchy...
  •  

    Každé dítě se nejlépe poučí z příkladu dospělého. Bohužel ne všichni si to v denním shonu uvědomujeme. Stále vysoký počet usmrcených při dopravních nehodách svědčí o tom, že dětem příliš dobrý příklad nedáváme. Nejčastější příčinou nehod chodců zůstáváneopatrné, náhlé vstoupení do vozovky z chodníku, nesprávné hodnocení dopravní situace, náraz do vozidla z boku atd. Musíme si uvědomit, že děti vnímají provoz zcela jinak než my, zorný úhel mají menší než dospělý člověk a těžko rozeznávají směr, odkud přichází zvuk. Učí se hlavně vlastní zkušeností.Děti musí vědět, že obrubník je hranicí nebezpečí; naučme je proto zcela automaticky tuto hranici respektovat, a vždy se na ní zastavit. Již od první třídy dítě naučíme tu nejbezpečnější cestu do školy, která nemusí být vždy tou nejkratší. Využijme cestu např. jištěnou semafory upozorněme děti na úskalí či nebezpečí a naučme je, jak se mu vyhnout.  Cestu důsledně používejme i pokud dítě do školy doprovázíme. I těm starším dětem je občas nutno cestu zopakovat a zkontrolovat, zda ji používají. Pozor také na způsob, jakým vozíme děti v autě. Zásadně respektujme předpisy a používejme zádržný systém! 

     

    Povinnosti řidiče motorového vozidla ( zákon 361/2001)

    • Řidič motorového vozidla je kromě dalších povinností povinen:
    • připoutat se za jízdy bezpečnostním pásem na sedadle, které je povinně bezpečnostním pásem vybaveno,
    • přepravovat osobu mladší 12 let nebo osobu mladší 18 let a menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče pouze za použití zádržného systému; za sedadlo vedle řidiče se nepovažuje místo v postranním vozíku motocyklu,
    • přepravovat při jízdě po dálnici nebo po silnici pro motorová vozidla osoby mladší 18 let a menší než 150 cm na sedadle, které je vybaveno bezpečnostním pásem, pouze za použití zádržného systému; toto neplatí pro osoby, u kterých jejich zdravotní stav nebo tělesná dispozice použití zádržného systému neumožňuje,
    • upevnit zádržný systém způsobem, který stanoví zvláštní právní předpis,
    • zamezit používání zádržného systému na sedadlech, před nimiž a vedle nichž je umístěn airbag, pokud toto zařízení nelze na dobu použití zádržného systému vyřadit z činnosti,
    • mít za jízdy na motocyklu nebo mopedu na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přílbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu, a chránit si za jízdy zrak vhodným způsobem, například brýlemi nebo štítem, pokud tím není snížena bezpečnost jízdy, například za deště nebo sněžení.

    Jestliže dítě vystupuje, pak mu nikdy neotvírejme dveře zevnitř vozu, aby vystoupilo samo, vždy nejprve vystoupíme sami a otevřeme dveře směrem k chodníku. Při jízdě pak potlačme i ve vypjatých situacích své rozčilení i agresivitu, ba naopak, dávejme před dětmi výrazně najevo, že dodržujeme všechna pravidla i zásady bezpečnosti silničního provozu a ohleduplnosti.

    -------------------------------------------------------------------------------------------

    Tísňové volání...

     

    Kdy volat 112 ?

 

Jednotné evropské číslo tísňového volání 112 je univerzální tísňové číslo, které funguje jednotně v celé Evropské unii a postupně je zaváděno i  v ostatních státech. Toto číslo lze volat z mobílních telefonů i z pevných telefonních sítích zdarma kdykoliv se ocitnete v tísňové situaci. Pokud je zřejmé, že potřebujete pouze jednu ze základních složek integrovaného záchranného systému, je vhodnější volat přímo příslušné národní číslo tísňového volání (150, 155, 158, 156) za předpokladu, že toto číslo ZNÁTE ! Pokud si nejste jisti, volejte číslo 112, které je provozováno současně s národními tísňovými čísly a  je určeno k oznámení jakékoliv mimořádné události, zejména pokud ji bude řešit více složek IZS. V České republice obsluhuje linku 112 spolu s tísňovým číslem 150 Hasičský záchranný sbor České republiky. Volání na čísla 150, 155, 156 a 158 je sice bezplatné, avšak v případě předplacených SIM karet je nutné mít na kartě alespoň minimální kredit (tj. karta nesmí být zcela vybita). Naproti tomu číslo 112 (rovněž bezplatné) má několik zásadních výhod: je možné na toto číslo volat i bez vložené SIM karty nebo ze zcela vyčerpané předplacené karty

na toto číslo lze volat i prostřednictvím sítí ostatních operátorů (čili v zahraničí i bez aktivovaného roamingu nebo tuzemsky i v místech, kde Váš operátor nemá pokrytí svým signálem)

na toto číslo lze volat i ze zamknutého mobilního telefonu

umožňuje odbavování tísňových volání v češtině, angličtině, němčině

POZOR !
vždy je identifikováno číslo volajícího, případně IMEI mobilního telefonu
- vždy jsou předávány údaje o lokalizaci polohy volajícího
- každé volání je zpětně dohledatelné - o všem existují záznamy

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 Dopravní nehoda...

 

Rady pro řidiče

Řidič má:

- použít k jízdě jen takové vozidlo, které splňuje technické podmínky stanovené zvláštním právním předpisem a vždy dodržovat pravidla silničního provozu,
- technický stav svého vozidla kontrolovat průběžně,
- být vždy připoután bezpečnostním pásem,
- přizpůsobit rychlost jízdy všem okolnostem silničního provozu,
- dát přednost chodcům na vyznačeném přechodu pro chodce.

Rady pro případ dopravní nehody:

- zastavit vozidlo a vypnout motor,
- zachovat klid, nejednat zbrkle,
- zabezpečit místo dopravní nehody – označit místo trojúhelníkem,
- zjistit následky dopravní nehody, stav zraněných, poskytnout první pomoc a přivolat záchrannou službu linkou 155,
- pokud se jedná o nehodu, která se musí ohlásit Policii ČR, oznamte tuto skutečnost na linku 158 a vyčkejte do jejího příjezdu (do té doby nepřemisťujte vozidlo z místa nehody (v nutnosti obnovení provozu vyznačte postavení vozidel),
- nepít alkohol,
- zajistit svědky nehody,
- vzájemně si prokázat totožnost s účastníky nehody,
- po skončení vyšetřování nehody, odstranit vozidlo z vozovky,
- Policii ČR nemusíte k nehodě volat pokud nebyl nikdo zraněn, škoda na jednom z vozidel nepřesáhne 100.000 Kč, nevznikne škoda třetí osobě a shodnete-li se na viníkovi nehody.

 

 Havárie s únikem nebezpečných látek...

 

 

Charakteristika

 

Havárie s únikem nebezpečných látek je mimořádná, částečně nebo zcela neovladatelná, časově a prostorově ohraničená událost, která vznikla nebo jejíž vznik bezprostředně hrozí v souvislosti s užíváním objektu nebo zařízení, v němž je nebezpečná látka vyráběna, zpracovávána, používána, přepravována nebo skladována, a která vede k bezprostřednímu nebo následnému závažnému poškození nebo ohrožení života a zdraví občanů, hospodářských zvířat, životního prostředí nebo ke škodě na majetku.

 

 

Technologická havárie:

  • projevuje se únikem nebezpečných látek, požárem nebo výbuchem během výroby a skladování chemických látek, přičemž je ohroženo obyvatelstvo

  • více než 500 000 chemických látek představuje nebezpečí

  • tyto látky se dělí na:

    • hořlaviny

    • výbušniny

    • toxické látky

    • žíraviny

    • dráždivé látky

  • co se týče chemických látek, zranitelné vůči nim je přírodní prostředí a lidé

  • kontaminována může být pitná voda a potraviny

  • rozsah technologické havárie závisí na charakteru uniklé látky: plyn (rozptyl), kapalina(průsak a odtok)

  • evakuace se někdy provádí i z důvodu předběžné opatrnosti.

Únik nebezpečných látek při přepravě:

  • kromě obecné zranitelnosti přírodního prostředí, závisí také na trase a typu přepravy (silnice, železnice)

  • šíření uniklých látek může zasáhnout větší oblast než je místo dopravní nehody

  • závažné nebezpečí je však v kontaminaci městské kanalizační sítě, půdy, vody apod.

Hlavní zásady chování obyvatelstva při havárii s únikem nebezpečných látek

 


Činnost obyvatelstva lze obecně specifikovat zejména podle místa, kde se nachází v době havárie.Obecně lze uvést, že při úniku látky těžší než vzduch je základní ochrannou činností zejména improvizovaná individuální ochrana a ukrytí ve vyšších patrech budov.

 

 

 

 

Na volném prostranství:

  • nepřibližovat se k místu havárie

  • vyhledat úkryt ve vyšších patrech nejbližších budov

  • není-li poblíž žádný úkryt, co nejrychleji ohrožené místo opustit s ohledem na směr větru

  • podle možností použít prostředky improvizované ochrany očí, dýchacích cest a povrchu těla, minimálně zakrýt dýchací cesty kapesníkem či textilií nejlépe navlhčenou

 

 

 

 

 

 

V bytech (v uzavřených prostorách, zaměstnání, veřejných budovách,…):

  • budovu neopouštět

  • podle možností se dostat do vyšších podlaží, do místností odvrácených od místa havárie, nikdy nesestupovat do míst pod úrovní terénu

  • zamezit proudění vzduchu (uzavřít okna, dveře, vypnout ventilaci a klimatizaci, utěsnit skuliny okolo oken a dveří lepící páskou, plastovými materiály, textilem a podobně)

 

 

Základní opatření přijímaná a koordinovaná orgány veřejné správy (orgány krizového řízení):

  • varování obyvatelstva a vyrozumění odpovědných orgánů

  • poskytování tísňových informací s důrazem na způsoby improvizované ochrany a ukrytí

  • evakuace obyvatelstva (při dlouhodobém zamoření)

  • zabezpečení nouzového přežití evakuovaných

  • dekontaminace osob, objektů, dopravních prostředků, terénu

  • monitorování situace

  • regulace pohybu osob a dopravních prostředků

  • zdravotnická pomoc

  • opatření k ochraně hospodářských zvířat

  • regulace distribuce a používání potravin, krmiv a vody, opatření při úmrtí osob v zamořeném území

  • zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti

 

 

Je třeba znát jaké chemické látky nám hrozí nejvíce (vyskytují se v našem okolí) a jsou-li těžší nebo lehčí než vzduch!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Povinná výbava pro případ nehody:

Euroformulář a náš návod, jak na něj :O) 

 
Na uklouzaných silnicích není o drobné "ťukance" nouze. Při nehodách do 100 tisíc korun (na každém z vozidel) nemusíte volat policii, je třeba ale dobře vyplnit záznam o nehodě.

 

"Pokud se účastníci dopravní nehody dohodnou, škoda je nižší než 100 tisíc Kč a nedošlo k žádnému zranění, není potřeba nehodu hlásit Policii ČR. Stačí jen vyplnit záznam o nehodě a posléze jej předat své pojišťovně. Tuto povinnost mají jak poškozený, tak viník nehody," vysvětluje Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Pokud mezi účastníky dopravní nehody nedojde k dohodě o tom, kdo nehodu způsobil, je třeba volat policii, počítejte ovšem s tím, že v kalamitě na ni budete čekat klidně půlden.

Vozte v autě euroformulář

Když nevoláte k nehodě policii, je nezbytné sepsat o ní záznam. Pro ty případy máte mít v autě speciální formulář, který by měl každý dostávat společně se zelenou kartou k uzavřenému povinnému ručení.Pokud jej nemáte,je zde k vytisknutí.

 

.FORMULÁŘ ZÁZNAMU O DOPRAVNÍ NEHODĚ SI STÁHNĚTE ZDE

 

Evropský formulář neboli přesně Záznam o dopravní nehodě si můžete také stáhnout z internetu. Mezinárodní formulář  výhodu i v tom, že ho můžete použít i v případě, že se srazíte s cizincem, analogicky vám pomůže i v cizině – formuláře jsou totiž naprosto stejné, jen v jiných jazycích, souhlasí i čísla kolonek. Takže si s cizincem můžete vyměnit kopie. Zároveň se vám při pečlivém vyplňování nemůže stát, že na něco zapomenete.

V tiskopise jsou veškeré potřebné informace, které pojišťovna potřebuje pro likvidaci škody. Každý z účastníků nehody si pak nechá jednu kopii a jednu pošle, nejlépe do tří dnů, své pojišťovně.

"Je třeba prokazatelně označit v záznamu viníka nehody. Nejčastějšími chybami při vyplňování záznamu o nehodě jsou nepodepsané formuláře, chybějící identifikační údaje a často také nepřesně zakreslená situace.

 

FORMULÁŘ O NEHODĚ

Na co si dát při vyplňování pozor:
- zajistit identifikační údaje všech účastníků a jejich vozidel, jména a bydliště jejich řidičů, jména a bydliště/sídla jejich vlastníků, údaje o pojištění (číslo zelené karty, číslo pojistné smlouvy, název pojistitele, platnosti zelené karty), 
- prokazatelně označit v záznamu viníka nehody,
- podepsat záznam účastníky nehody (poškozený, viník).

Nejčastější chyby:
- nepřesně zakreslená situace
- nepodepsané formuláře
- chybějící identifikační údaje.

Pokud budete mít pocit, že vám formulář na podrobný popis okolností dopravní nehody nestačí, je možné k němu připojit další papír s podrobným vylíčením mechanismu vzniku havárie. Podmínkou však je, že ho musíte v hlavním formuláři zmínit jako "Přílohu", datovat ho a také stvrdit podpisy obou řidičů. Jestliže bude některá z těchto náležitostí chybět, pojišťovna ho jako dodatek neuzná.

 

Formuláře seženete v každé pojišťovně, jsou unifikované. Může být od jakékoliv pojišťovny, ne jen od té, kde máte uzavřenou pojistku. "Je lepší vozit dva až tři, než žádný. Ideální je mít fotodokumentaci. Pokud je to možné, sežeňte si také kontaktní údaje na svědky nehody.

"Při každé dopravní nehodě doporučujeme klientovi kontaktovat asistenční službu pojišťovny, u které je pojištěn a její pracovníci mu s řešením události pomohou.

Snad všechny pojišťovny mají speciální službu, kde řidič telefonicky či dokonce osobně na místě dostane přesné instrukce, co má dělat, jak má vyplnit záznam o nehodě a všechny ostatní užitečné informace.

"Nedoporučujeme klientům přijímat nabídku asistenčních služeb od poskytovatelů, kteří se náhodně objeví na místě nehody a nejsou smluvními asistenčními službami vaší pojišťovny, eventuálně smluvními asistenčními službami pojišťovny dalšího účastníka nehody!",tyto služby bývají většinou velmi předražené a pojišťovna může odmítnout celou částku zaplatit.

FORMULÁŘ KROK ZA KROKEM

Důležité zásady:
- Protože je formulář propisovací, pište důrazně a čitelně. 
- Pokud auto řídí jiný řidič, než který je pojištěný a z jehož pojistky se bude škoda hradit, je třeba, aby záznam podepsal i on. 
- Po podpisech a oddělení listů není možné údaje měnit.

 

Co kam vyplnit:
1. Datum
Vyplňte co nejpřesněji datum a hodinu nehody, například 6. 1. 2010 ve 13.00.
2. Místo
Uveďte místo, kde se nehoda stala. Název ulice, číslo domu, mimo město kilometr silnice, na kterém došlo k bouračce. Pokud je blízko kilometrovník, zjistíte údaj z něj, jinak stačí méně podrobné určení místa. Například Opavská ulice, Ostrava 8, či dálnice D1, 78. kilometr u odpočívadla nedaleko sjezdu na Loket.
3. Zranění
Zaškrtněte, zda byli při nehodě zraněni lidé.
4. Věcná škoda na jiných vozidlech či předmětech
Zaškrtněte, zda při nehodě vznikla jiná škoda než na uvedených autech, třeba na pouliční lampě, svodidle...
5. Svědci
Vypište co nejpřesněji údaje o svědcích, uveďte jméno, adresu trvalého bydliště, telefonní spojení, nejlépe na mobilní telefon, podtrhněte jméno spolujezdce.
6. Pojištěný/Pojistník (u vozidla A i u vozidla B)
Uveďte celé jméno a adresu trvalého bydliště majitelů každého z vozů, na něž je uzavřena smlouva o povinném ručení, vypište čísla telefonů, nejlépe mobilních.
7. Vozidlo
Vypište tovární značku a typ aut – údaje najdete v osvědčení o registraci vozidla, lidově zvaném "malý techničák". Stát registrace bude ČR, nejde-li o cizince. Rubrika Přípojné vozidlo se vyplňuje pouze tehdy, máte-li za autem přívěsný vozík.
8. Pojistitel
Uveďte název pojišťoven a případně adres poboček (není nezbytně nutné), u níž má každý z účastníků uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu (takzvané povinné ručení). Vyplňte číslo pojistky, které najdete na dokladu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zelené kartě). Zaškrtněte, zda máte havarijní pojištění.

9. Řidič
Vyplňte příjmení, jména a adresy řidičů obou vozů – například u vozidla B Jiří Havránek, adresa Velká Polom 8863, PSČ 747 64, ČR. Údaje nemusí být shodné s bodem 6.

Uveďte čísla řidičských průkazů, které najdete zpravidla na jejich dolním okraji, na nových plastových kartičkách je uvedeno pod pořadovým číslem 5. Doplňte, na kterou skupinu motorových vozidel oprávnění platí (u nových průkazů kolonka číslo 9 nebo rubová strana), a platnost průkazu.

10. Označte šipkou
Vyznačte šipkou přesně místo střetu, tedy například pravý bok auta A a levý bok auta B.
11. Viditelná poškození 
Vypište stručně poškození vašeho vozu, například poškozený pravý blatník a pravé dveře, zničené pravé světlo.
12. Zaškrtněte odpovídající body 
Zaškrtněte křížkem situaci obou vozů při nehodě, do čtverečku dole vypište počet označených políček. Pokud máte pocit, že to není dostatečné, můžete k formuláři připojit dodatečnou přílohu s přesnějším popisem havárie a vlastními slovy všechno popsat.
13. Nákres 
Nakreslete podle uvedených bodů dopravní nehodu. Pokuste se o jasný náčrt silnice, šipkami vyznačte směr jízdy aut a jejich postavení v okamžiku střetu. Do plánku vepište také dopravní značky (nemusíte je kreslit) a jména ulic s vyznačením hlavní/vedlejší. Dvě šikmé čáry uvnitř piktogramu auta znázorňují jeho přední část.
14. Poznámky 
Vypište vše, co považujete za důležité pro řešení nehody, případně to, co se nevešlo do kolonky poškození.
15. Podpisy řidičů 
Oba řidiči musí formulář podepsat!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROBLÉM JÍZDY NA SNĚHU

Na silnicích leží uježděný sníh a pod ním vrstva ledu, někteří nezodpovědní řidiči ale ani na takovém povrchu nesundají nohu z plynu a kličkují mezi opatrnějšími kolegy. A mnozí z nich přitom vůbec netuší, jak v přívalech sněhu řídit auto a na co je třeba dát pozor.
 
více zde :

auto.idnes.cz/problem-jizdy-na-snehu-soucastka-mezi-volantem-a-sedackou-p3f-/automoto.asp  

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

JAK NASADIT SNĚHOVÉ ŘETĚZY 

 
Nasadit řetěz není tak složité a trénovaný řidič to na obě kola zvládne klidně za tři minuty. Jenže i do relativně jednoduché, byť dosti špinavé práce vstupuje hromada vedlejších okolností, která může ořetězování kol dokonale zkomplikovat a znechutit.
 
více zde :
---------------------------------------------------------------------------------------------------
 
imageŠKOLA ÚSPORNÉ JÍZDY 
 
ŠKOLA ÚSPORNÉ JÍZDY 1
 
Někomu jeho auto spotřebuje pět litrů paliva na sto kilometrů, jinému řidiči sedm. Usedají přitom do vozu stejné značky se shodným motorem. Kde je možné nejvíce ušetřit ve spotřebě benzinu nebo nafty?
 
 více zde :
 
 
 ŠKOLA ÚSPORNÉ JÍZDY 2
 
Zásadní vliv na spotřebu paliva má také jízda na plný plyn. Spotřeba vzroste dokonce na dvojnásobek ve srovnání se situací, kdy mačkáte plynový pedál ze tří čtvrtin.
 
 více zde :
 
ŠKOLA ÚSPORNÉ JÍZDY 3
 
Brzdění maří práci motoru
Málokdo si za volantem uvědomuje, kolik je zapotřebí 
energie při zrychlení auta a jak rychle se tato energie ztratí, jakmile řidič zabrzdí. Ke každému novému rozjezdu nebo zrychlení potřebuje auto další dávku paliva.
 
více zde :
 
 
ŠKOLA ÚSPORNÉ JÍZDY 4
 
Z kopce se zařazenou rychlostí
Velkou zajímavost však v sobě skrývá situace, kdy jede řidič například z kopce se zařazeným rychlostním stupněm a palubní počítač ukazuje, že motor nepolyká ani deci paliva. Brzdění motorem je totiž doporučovanou součástí ekonomické jízdy.
 
více zde :
 
 
ŠKOLA ÚSPORNÉ JÍZDY 5
 
Začít s šetřením paliva se dá ještě před nastartováním. Každý zbytečný kilogram uvnitř auta navíc, který vozíte s sebou, zvyšuje spotřebu. Kdo by chtěl být v tomto ohledu opravdu důsledný, netankoval by nikdy u čerpací stanice plnou nádrž.
 
více zde :
 
 
ŠKOLA ÚSPORNÉ JÍZDY 6
 

Spotřebiče sloužící k pohodlné jízdě mají nemenší vliv na žíznivost auta. Vyhřívání oken, vytápění, klimatizace nebo autorádio vyžadují pro svůj chod energii v podobě elektřiny získávané v alternátoru, jenž je poháněn motorem vozu.

Největší vliv na spotřebu paliva má klimatizace, která může odebrat až několik kilowattů výkonu motoru a spotřebu zvýšit krátkodobě při chlazení přehřátého interiéru o litry.

 více zde :
 
 
TUCET RAD JAK UŠETŘIT BENZÍN A NAFTU 
Když nechcete nechávat u benzinky víc peněz, než je třeba, musíte se nejprve naučit plynule jezdit. Systém brzda – plyn se příliš neosvědčil. Když k tomu navíc přidáte pár dalších triků, můžete snížit spotřebu na sto kilometrů o litry pohonných hmot.
 
více zde : 
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------
 
 

imageRady pro řidiče o pneumatikách

 

Výměna pneumatik

Nedovoluje-li technický stav pneumatik (hloubka desénu je menší než 1,6 mm atd.) bezpečné provozování vozidla je nutná jejich výměna. Stejně tak by měla být impulsem pro výměnu i změna klimatických podmínek. Na podzim by měla být provedena výměna letní za zimní a na jaře pak výměna zimní za letní. I když se životnost pneumatik neustále zvyšuje, přesto i moderní pneumatiky jednoho dne doslouží a na to je třeba brát zřetel. Také sjíždění pneumatik na automobilu není rovnoměrné na všech kolech. Lze předpokládat, že pláště na hnacích kolech budou většinou sjeté dříve, proto se vyplatí vzájemná výměna pneumatik ze zadní nápravy na přední a naopak. V okamžiku, kdy již je výměna pneumatik na jedné nápravě nezbytná, postačí zakoupit pouze dvojici pneumatik a zbylé dvě dokoupit až při dodatečné výměně. Ovšem někdy postačí zakoupit i jednu, popř. tři pneumatiky a chybějící nahradit nepoužívaným rezervním kolem. Tento postup tak sníží finanční obnos, který je třeba v danou chvíli vydat Při postupném dokupování plášťů musí být nově koupené shodné se stávajícími pneumatikami a vedle toho je nutné provést výměnu minimálně na celé nápravě. Po výměně je možné používat jako rezervu starší nejméně sjetou pneumatiku za dodržení platných předpisů a vyhlášky Při částečné výměně musí být vždy dodržen předepsaný směr otáčení u směrově orientovaných a asymetrických desénů. Většina motoristů používá na svých vozech zimní nebo letní pneumatiky podle ročního období. Zimní pneumatiky jsou svojí konstrukcí, materiály a desénem lépe přizpůsobeny provozu v zimních podmínkách a používají se přibližně od poloviny října do poloviny dubna, kdy je průměrná teplota pod 5 °C. Letní pneumatiky se naopak lépe osvědčují za vyšších teplot a proto se montují na zbytek roku, to je od poloviny dubna do poloviny října. Výměnu letní za zimní je třeba provést s dostatečným časovým předstihem, protože i první sníh již několikrát zaskočil nepřipravené řidiče.

 

Huštění pneumatik

Výrobce vozu předepisuje v technických datech správný tlak vzduchu pro doporučené pneumatiky. Tyto hodnoty jsou i na vnitřní straně krytky palivové nádrže a jsou tak uživateli snadno dostupné. Bude-li se uživatel těmito údaji řídit, měl by vůz dosahovat optimální jízdní vlastnosti. Správné nahuštění má vliv také na životnost obutí, která bude při odpovídajícím nahuštění a šetrném způsobu jízdy nejdelší Také spotřeba je do jisté míry závislá na správném nahuštění. Kontrola tlaku v pneumatikách trvá několik minut a některé vozy již mají i diagnostiku správného nahuštění pneumatik. Navíc současné pneumatiky neztrácejí tlak vzduchu jako dřívější, proto by měl každý uživatel občas těchto několik minut obětovat. To se mu vrátí delší životností a nezhoršenými jízdními vlastnostmi. Jako příklad významu správného tlaku v pneumatice stačí uvést to, že pokud bude v pneumatikách tlak o dvacet procent vyšší, klesne životnost o deset procent. Ještě větší pokles životnosti je u podhuštěné pneumatiky, kdy podhuštění o třicet procent, což nemusí vždy být zaznamenáno pouhým pohledem na kolo, znamená pokles životnosti téměř na polovinu.

 

Další péče o pneumatiky během provozu

Je-li zjištěno nesouměrné sjíždění pneumatik na jednotlivých kolech, je vhodné provést kontrolu geometrie podvozku, a to i u nového vozu. Je třeba si totiž uvědomit, že provozem je podvozek a celý vůz značně namáhán, což má vliv i na správnou geometrii podvozku. V případě, že se během jízdy projevuje chvění volantu nebo chvění zadní části vozu, bylo by vhodné nechat vyvážit kola na přední nebo zadní nápravě. Také pokud je vše v pořádku a pneumatiky se sjíždějí rovnoměrně, je vhodné provést alespoň namátkovou kontrolu geometrie podvozku a vyvážení kol, které by mělo být provedeno při každé výměně pneumatiky na disku nebo jako doporučený úkon alespoň jedenkrát za rok. Jinak se pneumatikám nemusí věnovat během provozu příliš velká péče. Vedle již zmíněné kontroly tlaku se jedná pouze o vizuální kontrolu. Jsou-li během kontroly objeveny v drážkách desénu ostré předměty nebo kamínky, je vhodné je opatrně odstranit. Dále se doporučuje prohlédnout desén, zda se na něm netvoří plošky, které by mohly být důsledkem nevyváženosti kol, nešetrného brzdění a špatné funkce tlumičů.

Skladování pneumatik

Správné uskladnění má vliv na zachování vlastností pneumatik. Dnes již mnozí motoristé používají pro svůj vůz sadu letních a zimních pneumatik, kdy mají jednu sadu na vozidle a druhou uloženou. Při skladování je vhodné se řídit několika zásadami. Pokud jsou pneumatiky skladovány bez disků, měli by být uloženy nastojato vedle sebe a vždy po čtyřech týdnech je vhodné s nimi pootočit. Pneumatiky bez disků by se neměly zavěšovat na háky a ani je pokládat na sebe naležato. Naopak pneumatiky s disky je vhodné zavěsit na háky nebo položit na sebe naležato, ale neměly by se ukládat nastojato. Pneumatiky by měly být uchráněny povětrnostním vlivům a neměly by být skladovány v místnosti se zvýšenou koncentrací chemických látek.

Pár rad na závěr

Široká nabídka značek, rozměrů a desénů uspokojí snad každého motoristu, ale je náročné se v ní orientovat. Pořízení nových pneumatik by nemělo být řešeno pouze výběrem z cenově nejpřijatelnějších, ale své by měly sehrát i ostatní provozní okolnosti. Své rady a znalosti by měli poskytnout i prodejci a nabídnout tak zákazníkovi to nejlepší pro jeho vůz. Dále je vhodné mít na paměti rozmary počasí v zimním období. Cena sezónního obutí v rozmezí 6-20 tisíc korun se může někomu zdát příliš vysoká, ale při srovnání s cenou za nový automobil nebo náročnější opravu je minimální. Zimní pneumatiky zvyšují spotřebu až o dvacet procent, jsou více hlučné, přesto by na v zimě provozovaných vozech neměly chybět. Objevují se již informace o povinné výbavě zimními pneumatikami v zimním období, což bude pro některé motoristy finační zátěží, ale zvýší se tím bezpečnost provozu a předejde se tak některým komplikacím. Je třeba ovšem zdůraznit, že i sebelepší pneumatiky mají své hranice a ani ve spojení s nejmodernějšími elektronickými systémy podvozku nedokáží porazit fyzikální zákony.

PROČ MĚNIT VENTILEK NA PNEUMATICE?

Vzduchový ventil je velmi důležitou součástkou přispívající k vzduchotěsnosti pneumatiky.

Když auto jede rychlostí 100 km/h, působí na ventil odstředivá síla rovnající se hmotnosti 1,7 kg !

Vzduchový ventil se vlivem odstředivé síly neustále opotřebovává.

Proto je velmi důležité provést při každé výměně pneumatik i výměnu vzduchového ventilu.

Ohrozit životnost pneumatik a dokonce vaši osobní bezpečnost za cenu nového ventilu - taková šetrnost jistě není na místě. Neměli byste proto nikdy zapomenout dohodnout se s prodejcem pneumatik, aby při výměně pneumatik vyměnil rovněž ventily.

JAKÝ BY MĚL BÝT TLAK V PNEUMATIKÁCH?

Správný tlak je důležitým faktorem, jak z hlediska bezpečnosti tak i dlouhé životnosti pneumatik. Kontrolu tlaku je třeba provádět v době, kdy jsou pneumatiky chladné. Kontrolu tlaku provádějte pravidelně, přibližně jednou za čtrnáct dní.

Pokles tlaku může být způsoben :

  • přirozeným unikáním vzduchu stěnami pneumatiky,
  • poklesem teploty okolního prostředí,
  • malými perforacemi, které u pneumatik bez duše sice nevedou k okamžitému vypuštění, ale časem mohou vést k nenapravitelnému poškození pneumatiky, k němuž jízdou s nedostatečně nahuštěnou pneumatikou dochází.

Tlak v pneumatikách kontrolujte každých čtrnáct dnů nebo alespoň jednou za měsíc, především před delší rychlou jízdou. Správný tlak je významným faktorem z hlediska bezpečnosti i životnosti pneumatiky. Tato kontrola by měla být prováděna "za studena" (před jízdou mají pneumatiky teplotu okolí). Nezapomeňte také na rezervu a držte se doporučení výrobce.

Při každé výměně pneumatiky je třeba vyměnit i ventil. Zaručuje totiž vzduchotěsnost a přispívá k životnosti pneumatiky. Vlivem odstředivé síly dochází k jeho opotřebení. Vyvážení je důležité pro potlačování vibrací. Pomáhá zabraňovat předčasnému opotřebení pneumatik, ale také závěsů, řízení a ložisek kol.

ZKONTROLUJTE GEOMETRII KOL NA VOZIDLE

 

a stejně tak i geometrii náprav (sbíhavost a odklon). Tím se můžete vyhnout nepravidelnému nebo abnormálně rychlému opotřebení pneumatik. Špatná geometrie způsobuje abnormální opotřebení.

 
------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

Bodový systém



Bodový systém upravuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, který je v platnosti od 1. července 2010. Bodový systém, který je dle tohoto zákona uveden níže je aktuální. V letošním roce má však v bodovém systému dojít k dalším změnám, které poslanecká sněmovna schválila 4. února 2011.

V novém bodovém systému má dojít hned k několika zásadním změnám. Mezi významná snížení bodového postihu patří posun z 5 na 0 bodů za řízení motorového vozidla bez držení platného posudku o zdravotní způsobilosti, nebo bodové snížení ze 4 na 0 bodů za řízení vozidla, které užívá jinou registrační značku, než která byla vozidlu přidělena.

Bodový systém má také zaznamenat některá významná bodová zvýšení. Jedná se například o přestupek, kdy jeden řidič ohrozí riskantním předjížděním druhého řidiče, bude nově trestáno místo 3 bodů 5, nebo nepoužijeteli dětskou sedačku hrozí nyní bodový postih 4 body.



Rozpis platných bodových postihů včetně změn navrhovaných v roce 2011


Porušení předpisů o provozu na pozemních komunikacích
Počet bodů Návrh změny
řízení motorového vozidla bez držení příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění 7 n
řízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky 7 4
odmítnutí řidiče podrobit se na výzvu dechové zkoušce ke zjištění, není-li ovlivněn alkoholem 7 n
odmítnutí řidiče podrobit se na výzvu lékařskému vyšetření ke zjištění, není-li ovlivněn alkoholem v případě, že dechová zkouška byla pozitivní, ačkoli to nebylo spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví 7 n
odmítnutí řidiče podrobit se na výzvu odbornému lékařskému vyšetření ke zjištění, neníli ovlivněn jinou návykovou látkou, ačkoli to nebylo spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví 7 n
způsobení dopravní nehody porušením povinnosti řidiče, při které došlo k usmrcení nebo k těžké újmě na zdraví 7 n
Při dopravní nehodě, při které došlo k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč, nebo při které došlo k poškození nebo zničení součásti nebo neprodlené nevrácení se na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci, nebo po ohlášení dopravní nehody. řízení vozidla bezprostředně po požití alkoholu nebo v takové době po požití alkoholu, po kterou je řidič ještě pod jeho vlivem, je-li zjištěný obsah alkoholu v těle řidiče vyšší než 0,3 ‰, nebo řízení vozidla bezprostředně po užití jiné návykové látky nebo v takové době po užití jiné návykové látky, po kterou je řidič ještě pod jejím vlivem 6 n
Předjíždění vozidla v případech, ve kterých je to zákonem zakázáno 6 7
při jízdě na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla otáčení se nebo jízda v protisměru nebo couvání v místě, kde to není dovoleno 6 7
vjíždění na železniční přejezd v případech, ve kterých je to zakázáno 6 7
řízení motorového vozidla řidičem, kterému byl zadržen řidičský průkaz 6 7
řízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích podle zvláštního právního předpisu tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích 5 n
řízení motorového vozidla bez držení platného osvědčení profesní způsobilosti řidiče 5 3
řízení motorového vozidla bez držení platného posudku o zdravotní způsobilosti 5 0
překročení nejvyšší dovolené rychlosti stanovené zákonem nebo dopravní značkou o 40 km.h-1 a více v obci nebo o 50 km.h-1 a více mimo obec 5 n
nezastavení vozidla na signál, který přikazuje řidiči zastavit vozidlo nebo nezastavení vozidla na pokyn „Stůj" daný při řízení provozu na pozemních komunikacích osobou oprávněnou k řízení tohoto provozu 5 n
při řízení vozidla neumožnění chodci na přechodu pro chodce nerušené a bezpečné přejití vozovky 4 n
při řízení vozidla ohrožení chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje 4 n
ohrožení chodce při odbočování s vozidlem na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci nebo při otáčení a couvání 4 5
nedání přednosti v jízdě v případech, ve kterých je řidič povinen dát přednost v jízdě 4 překročení nejdelší přípustné doby řízení nebo nedodržení stanovené bezpečnostní přestávky v řízení vozidla podle zvláštních právních předpisů42) 4 n
řízení vozidla, které není registrováno v registru silničních vozidel, přičemž této registraci podle zvláštního právního předpisu2) podléhá 4 n
řízení vozidla, které užívá jinou registrační značku, než která byla vozidlu přidělena 4 0
Při dopravní nehodě, při které byla způsobena na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí hmotná škoda nižší než 100 000 Kč nebo při které došlo k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace, neprodlené nezastavení vozidla a prokázání totožnosti navzájem včetně sdělení údajů o vozidle nebo odmítnutí sepsat společný záznam o dopravní nehodě nebo nedovolené opuštění místa dopravní nehody nebo neprodlené nevrácení se na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci. 3 n
držení telefonního přístroje nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení v ruce nebo jiným způsobem při řízení vozidla 3 n
překročení nejvyšší dovolené rychlosti stanovené zákonem nebo dopravní značkou o 20 km.h-1 a více v obci nebo o 30 km.h-1 a více mimo obec 3 n
nezastavení vozidla před přechodem pro chodce v případech, kdy je řidič povinen tak učinit 3 n
ohrožení jiného řidiče při přejíždění s vozidlem z jednoho jízdního pruhu do druhého 3 5
řízení vozidla bezprostředně po požití alkoholu nebo v takové době po požití alkoholu, po kterou je řidič ještě pod jeho vlivem, při zjištěném obsahu alkoholu v těle řidiče ve výši menší nebo rovné 0,3 ‰ 3 0
překročení povolených hodnot stanovených zvláštním právním předpisem při kontrolním vážení vozidla podle zvláštního právního předpisu 3 n
Nedovolená jízda po tramvajovém pásu 2 0
porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem nebo užít ochrannou přílbu 2 3
porušení povinnosti použít dětskou autosedačku nebo bezpečnostní pás při přepravě dětí podle § 6 2 4
neoznačení překážky provozu na pozemních komunikacích, kterou řidič způsobil 2 n
porušení ustanovení o omezení jízdy některých vozidel 2 n
překročení nejvyšší dovolené rychlosti stanovené zákonem nebo dopravní značkou o méně než 20 km.h-1 v obci nebo o méně než 30 km.h-1 mimo obec 2 n
nedovolené užití dálnice nebo silnice pro motorová vozidla motorovým vozidlem nebo jízdní soupravou, jejichž konstrukce nebo technický stav neumožňuje dosažení rychlosti stanovené v § 35 odst. 11 1 0
neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu 1 n
porušení ustanovení § 32 zákona o osvětlení vozidla 1 0
porušení povinnosti vyplývající ze zákazové nebo příkazové značky (kromě výše uvedených případů překročení nejvyšší dovolené rychlosti stanovené dopravní značkou, porušení zákazu předjíždění stanoveného dopravní značkou a zákazových značek B 28 - zákaz zastavení a B 29 - zákaz stání) 1 0
neoprávněné užití zvláštního výstražného světla modré barvy, popřípadě doplněného zvláštním zvukovým výstražným znamením 1 n
neoprávněné užití zvláštního výstražného světla oranžové barvy 1 n

* n - pro tento přestupek nejsou plánovány žádné změny.
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------
I PRVNÍ DÁMA SVĚTOVÝCH RALLYE MUSELA CHODIT DO AUTOŠKOLY :)
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Změny v zákoně - O silniční dopravě

k 1. 8. 2011

 

Zde je výpis změn a nová bodová tabulka.

 

 zde je plná verze ve Wordu

 

§2 Základní pojmy:

l) nesmět ohrozit znamená povinnost /vypuštěno slovo řidiče/ počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí,

m) nesmět omezit znamená povinnost /vypuštěno slovo řidiče/ počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nebylo nijak nepřekáženo,

Přidán bod:

mm) kolonou vozidel se rozumí souvislý proud vozidel (dvou a více vozidel), 
u kterého nelze předjíždět každé vozidlo jednotlivě, rozestup mezi jednotlivými vozidly při předjíždění nebo objíždění neumožňuje bezpečné zařazení.

 

§ 5 Povinnosti řidiče odstavec 1.

!Bod h) zrušen!

 h) s výjimkou řidiče tramvaje umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit vozidlo,

Přidán bod:

l) mít na sobě oděvní doplňky s označením z  retroreflexního materiálu stanovené prováděcím právním předpisem podle § 56 odst. 8, nachází-li se mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním; to neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.

 

§ 5 Povinnosti řidiče odstavec 2.

Přidán bod:

f) ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje

Změna znění:

g) ohrozit chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje, a dále nesmí ohrozit chodce při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci a při otáčení nebo couvání.

 

Za § 6 se vkládá nový § 6a, který včetně poznámky pod čarou č. 9e zní:

㤠6a

 

(1) Při kontrole technického stavu vozidla nebo jízdní soupravy podle § 6 odst. 13 a 14 je řidič povinen

a)        zajet k zařízení pro provedení kontroly technického stavu, pokud zajížďka, včetně cesty zpět na pozemní komunikaci, není delší než 8 kilometrů a

b)        řídit se pokyny osoby obsluhující zařízení pro kontrolu technického stavu.

(2) O výsledku kontroly technického stavu vozidla nebo jízdní soupravy vydá policie řidiči doklad.

 

(3) Zjistí-li se při kontrole technického stavu vozidla nebo jízdní soupravy vážná nebo nebezpečná závada9e), je řidič vozidla nebo jízdní soupravy povinen uhradit náklady na provedení kontroly technického stavu.

(4) Způsob provádění kontroly technického stavu, způsob stanovení nákladů na provedení kontroly technického stavu, náležitosti dokladu o výsledku technické kontroly stanoví prováděcí právní předpis.

_______________________

9e)  Zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona 
č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů.“. 

 

§ 17 Předjíždění

(2) Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit /ruší se - ani omezit / řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.

Přidána slova odst. 5:

c)      na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před ním,

 

§ 27 (1) Řidič nesmí zastavit a stát, odst. 1.

Přidána slova:

d)     na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a ve vzdálenosti kratší než 5 m před ním,

1.             § 40a, který včetně nadpisu a poznámky pod čarou č. 18a zní:

㤠40a

Provoz vozidel v zimním období

(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

1.         se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

2.         lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí18a).

______________

18a)     § 21 odst. 3 vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.“.

 

 

§ 45 Překážka provozu na pozemních komunikacích

Nový odstavec:

 

„(5) Je-li překážkou provozu na pozemní komunikaci závada ve sjízdnosti, kdy technický stav komunikace nedovoluje další bezpečnou jízdu, je policista oprávněn do doby odstranění této závady zakázat vozidlům další jízdu a ostatním vozidlům na tuto komunikaci nebo její úsek zakázat vjezd.“.

Dosavadní odstavec 5 se označuje jako odstavec 6.

 

Za § 47 se vkládá nový § 47a, který včetně nadpisu zní:

 

㤠47a

 

Zákaz účasti na některých akcích v provozu na pozemních komunikacích

 

Řidič nesmí na dálnici, silnici a místní komunikaci použít vozidlo k účasti na sportovních a podobných akcích, jestliže by jimi mohla být ohrožena bezpečnost silničního provozu, nejde-li o akce pořádané v souladu s rozhodnutím příslušného správního úřadu  
o zvláštním užívání pozemní komunikace podle jiného právního předpisu1).

2.             § 48 odstavec 6 zní:

„(6) Ustanovení odstavců 1 a 2 neplatí pro přepravu zraněné a jinak na zdraví ohrožené osoby v homologovaném mobilním záchranném prostředku, určeném pro odsun zraněných a jinak na zdraví ohrožených z exponovaného terénu, přepravovaném v záchranném vozidle Horské služby a nezbytnou přepravu záchranářů. Ustanovení odstavce 5 neplatí pro přípojné vozidlo Horské služby při přepravě zachraňované osoby.“.

3.             V § 51 se za odstavec 5 vkládá nový odstavec 6, který zní:

„(6) Zákaz přepravy osob v ložném prostoru nákladního automobilu neplatí pro přepravu zraněné a jinak na zdraví ohrožené osoby v mobilním homologovaném transportním prostředku Horské služby, určeném pro odsun zraněných a jinak na zdraví ohrožených z exponovaného terénu, přepravovaném v prostoru pro náklad záchranného vozidla Horské služby a nezbytné přepravě záchranářů.”.”.

 

§ 67 ! Pouze výňatek !

(8) Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.

 

 

 

§ 70 odst. 2 písmeno f) zní:

f) signály „Signál žlutého světla ve tvaru chodce“, „Signál žlutého světla ve tvaru cyklisty“ nebo „Signál žlutého světla ve tvaru chodce a cyklisty“, jimiž je doplněn signál se zelenou šipkou směřující vpravo nebo vlevo, upozorňují řidiče, že při jízdě směrem, kterým tato šipka ukazuje, křižuje směr chůze přecházejících chodců, směr jízdy přejíždějících cyklistů nebo směr chůze přecházejících chodců a směr jízdy přejíždějících cyklistů,“. 

 

§ 77 Stanovení místní a přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích, odstavec 6:

Výjimky z místní a přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích povoluje ten orgán nebo vlastník pozemní komunikace, který úpravu stanovil. Nelze však zejména povolit výjimku z maximální dovolené rychlosti, zákazu stání a zastavení, jestliže by byla ohrožena bezpečnost nebo plynulost silničního provozu.Policista může pokynem ve smyslu § 75 na místě samém povolit okamžitou výjimku z místní a přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích, je-li to nutné pro zajištění bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

§ 79a zní:

㤠79a

Měření rychlosti vozidel

Za účelem zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích je policie a obecní policie oprávněna měřit rychlost vozidel. Obecní policie tuto činnost vykonává výhradně na místech určených policií, přitom postupuje v součinnosti s policií5).“.

 

§ 87a Dopravně psychologické vyšetření a vyšetření elektroencefalografem, nový odstavec 3.

„(3) Dopravně psychologickému vyšetření je povinen se podrobit řidič, který žádá o vrácení řidičského oprávnění podle § 123d .

§ 90 odstavec 2 zní:

„(2) Absolvoval-li žadatel o řidičské oprávnění praktický výcvik a zkoušku v řízení motorového vozidla4) s vozidlem vybaveným automatickou převodovkou, obecní úřad obce s rozšířenou působností omezí řidičské oprávnění příslušné skupiny nebo podskupiny pouze na vozidla s tímto druhem převodovky; toto omezení se však neprovede, jde-li o řidičské oprávnění skupiny AM. Vozidlem vybaveným automatickou převodovkou se rozumí vozidlo, ve kterém není pedál spojky, popřípadě u vozidel, k jejichž řízení opravňuje řidičské oprávnění skupiny A nebo podskupiny A1, ruční páka.“. 

 

§ 118a

(2) Policista může při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích zabránit v jízdě motorovému vozidlu použitím technického prostředku nebo odtažením vozidla, jestliže, nebo

a) je důvodné podezření, že vozidlo bylo odcizeno,

b) vozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích34a) tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích,

c) vozidlo svými rozměry, rozměry jízdní soupravy nebo nákladu, nebo největší povolenou hmotností, nebo největší povolenou hmotností jízdní soupravy, nebo největší povolenou hmotností na nápravu vozidla, zjištěnými při kontrolním vážení podle zvláštního právního předpisu1), překračuje hodnoty stanovené zvláštním právním předpisem.

d) je důvodné podezření, že vozidlo bylo užito v rozporu s § 47a

 

(6) Policie zajistí uvolnění vozidla, jestliže pominuly důvody pro zabránění v jízdě vozidla. Pokud důvody pro zabránění v jízdě byly na straně řidiče, může s vozidlem pokračovat v jízdě jiný způsobilý řidič, policie uvolní vozidlo teprve v okamžiku, kdy odpadne nebezpečí jeho dalšího užití v rozporu s § 47a, nejpozději však po uplynutí 48 hodin od zabránění v jízdě.“.

 

§ 123a Bodovým hodnocením se zajišťuje sledování opakovaného páchání přestupků, jednání, které má znaky přestupku podle jiného právního předpisu30),  nebo trestných činů, spáchaných porušením vybraných povinností stanovených předpisy o provozu na pozemních komunikacích řidičem motorového vozidla nebo že se řidič porušování těchto povinností nedopouští. Přehled jednání spočívajícího v porušení vybraných povinností stanovených předpisy o provozu na pozemních komunikacích a počet bodů za tato jednání je stanoven v příloze k tomuto zákonu.

 

§ 123c

(1)   Dopustil-li se řidič /zrušeno-jedním skutkem/ více přestupků nebo trestných činů, spáchaných jednáním zařazeným do bodového hodnocení a projednávaných ve společném řízení, zaznamená příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností počet bodů stanovených pro nejzávažnější z nich.

(2)    Příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností při provedení záznamu bodů, kterým řidič dosáhl celkového počtu 12 bodů, neprodleně písemně nebo elektronickou cestou oznámí tuto skutečnost řidiči a vyzve jej k odevzdání řidičského průkazu a mezinárodního řidičského průkazu nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne doručení tohoto oznámení. Řidič pozbývá řidičské oprávnění uplynutím 5 pracovních dnů ode dne, v němž mu bylo toto oznámení doručeno.

 

§ 123d

 

(3)   Žádost o vrácení řidičského oprávnění podává žadatel písemně u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Podmínkou vrácení řidičského oprávnění je prokázání, že se žadatel podrobil přezkoušení z odborné způsobilosti podle zvláštního právního předpisu4) a dále předložení posudku o zdravotní způsobilosti včetně dopravně psychologického vyšetření. Pro vrácení řidičského oprávnění platí přiměřeně § 101.

 

§ 125 /Pokuty/ včetně nadpisu se zrušuje. 

 

 

§ 125c, § 125d a § 125e, které včetně skupinového nadpisu, nadpisů a poznámek pod čarou č. 38b a 38c znějí:

 

„Správní delikty

§ 125c

Přestupky

 

(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích

 

a)  řídí vozidlo,

1.      na němž v rozporu se jiným právním předpisem38b) není umístěna tabulka státní poznávací značky (dále jen „registrační značka“) nebo je umístěna tabulka registrační značky, která nebyla vozidlu přidělena,

2.      jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost, nebo

3.      které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích34a)tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích,

 

b)  v rozporu s § 5 odst. 2 písm. b) řídí vozidlo nebo jede na zvířeti,

1. bezprostředně po požití alkoholického nápoje, nebo v takové době po požití alkoholického nápoje, po kterou je ještě pod jeho vlivem, je-li zjištěný obsah alkoholu v žilní krvi řidiče nebo jezdce na zvířeti vyšší než 0,3 promile,

2. bezprostředně po požití alkoholického nápoje, nebo v takové době po požití alkoholického nápoje, po kterou je ještě pod jeho vlivem, je-li zjištěný obsah alkoholu v žilní krvi řidiče nebo jezdce na zvířeti menší nebo rovný 0,3 promile, nebo

3.  bezprostředně po užití jiné návykové látky, nebo v takové době po jejím užití, po kterou je ještě pod jejím vlivem,

 

c) řídí vozidlo nebo jede na zvířeti ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodila požitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky,

 

d) se přes výzvu podle § 5 odst. 1 písm. f) a g) odmítne podrobit vyšetření, zda při řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti nebyla ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou, ačkoliv takové vyšetření není spojeno s nebezpečím pro její zdraví,

 

e) řídí motorové vozidlo a

  1. v rozporu s § 3 odst. 3 písm. a) není držitelem příslušného řidičského oprávnění podle § 81,

2.      byl jí zadržen řidičský průkaz podle § 118b odst. 1,

3.      není držitelem platného průkazu profesní způsobilosti řidiče4),

  1. není držitelem platného posudku o zdravotní způsobilosti, nebo pozbyla jako řidič, který je držitelem řidičského průkazu Evropské unie, řidičského průkazu vydaného cizím státem nebo mezinárodního řidičského průkazu vydaného cizím státem, právo k řízení motorového vozidla na území České republiky podle § 123c odst. 7,

 

f) při řízení vozidla

1.      v rozporu s § 7 odst. 1 písm. c) drží v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení,

2.      překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km.h-1 a více nebo mimo obec o 50 km.h-1 a více,

3.      překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 20 km.h-1 a více nebo mimo obec o 30 km.h-1 a více,

4.      překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o méně než 20 km.h-1 nebo mimo obec o méně než 30 km.h-1,

5.      v rozporu s § 4 odst. b) a c) nezastaví vozidlo na signál, který jí přikazuje zastavit vozidlo  nebo na pokyn "Stůj" daný při řízení nebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích osobou k tomu oprávněnou,

6.      v rozporu s § 5 odst. 2 písm. f) neumožní chodci na přechodu pro chodce nerušené a bezpečné přejití vozovky nebo nezastaví vozidlo před přechodem pro chodce v případech, kdy je povinna tak učinit nebo ohrozí chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou odbočuje, nebo v  rozporu s § 5 odst. 2 písm. g) ohrozí chodce při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci nebo při otáčení a couvání,

7. předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno,

8.  nedá přednost v jízdě v případech, ve kterých je povinna dát přednost v jízdě,

 9. v rozporu s § 29 odst. 1 vjíždí na železniční přejezd v případech, kdy je to zakázáno,

10.  v provozu na dálnici nebo na silnici pro motorová vozidla se otáčí, jede v protisměru nebo couvá v místě, kde to není dovoleno podle § 36 odst. 1 písm. b), nebo

11.  neoprávněně stojí s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením nebo v rozporu s § 67 odst. 5 neoprávněně použije parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením při stání nebo při jízdě,

 

g) v rozporu s § 43 poruší omezení jízdy některých vozidel,

 

h) způsobí dopravní nehodu, při které je jinému ublíženo na zdraví,

 

i) při dopravní nehodě

1.      v rozporu s § 47 odst. 2 písm. a) neprodleně nezastaví vozidlo, 

2.      v rozporu s § 47 odst. 3 písm. b) neohlásí dopravní nehodu policistovi,

3.      v rozporu s § 47 odst. 3 písm. f) neprokáže totožnost ostatním účastníkům nehody včetně sdělení údajů o vozidle, které mělo účast na dopravní nehodě, nebo

4.      v rozporu s § 47 odst. 4 písm. c) nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody,

 

j) v rozporu s § 3 odst. 4 použije antiradar,

 

k) jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.

 

   (2) Fyzická osoba se dopustí jako provozovatel vozidla přestupku tím, že v rozporu 
s § 10 odst. 1 písm. d) přikáže nebo svěří samostatné řízení vozidla osobě, o níž nezná údaje potřebné k určení její totožnosti.

 

(3) Fyzická osoba se dopustí přestupku jako učitel autoškoly tím, že v provozu na pozemních komunikacích

a)  v rozporu s § 8a odst. 1 písm. a) požije alkoholický nápoj nebo užije návykovou látku během provádění výcviku ve výcvikovém vozidle,

b)  v rozporu s § 8a odst. 1 písm. b) provádí výcvik ve výcvikovém vozidle bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky, kdy by mohl být ještě pod jejich vlivem,

c)  v rozporu s § 8a odst. 1 písm. c) provádí výcvik ve výcvikovém vozidle, jestliže je jeho schopnost k vykonání učitele autoškoly snížena v důsledku jeho zdravotního stavu,

d)  se přes výzvu dle § 8a odst. 2 písm. a) a b) odmítne podrobit vyšetření, zda při provádění výcviku nebyl ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou, ačkoliv takové vyšetření není spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví.

 

(4) Za přestupek se uloží pokuta

a) od 25 000 Kč do  50 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. c), d), e) bodů 1 a 5, a písm. h),

b) od 10 000 Kč do 20 000 Kč, jde-li o přestupek podle  odstavce 1 písm. b) bodů 1 a 3 a podle odstavce 3,

c) od 5 000 Kč do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce l písm. a), e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11, písm. j) a podle odstavce 2,

d) od  2 500  do 5 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. b) bodu 2, písm. f) bodů  3, 5, 6, 8 a 9, písm. g) a i),

e) od 1 500 Kč do 2 500 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4 a písm. k).

 

(5) Za přestupek podle odstavce 1 písm. c), d), e) bodů 1 a 5, a písm. h) se uloží  zákaz činnosti od jednoho roku do dvou let. Za přestupek podle odstavce 1 písm. a), písm. b) bodů 1 a 3, písm. e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7 a 10 a podle odstavce 3 se uloží  zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku. Tomu, kdo spáchal přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 3, 5, 6, 8 a 9, písm. g) a i) v období dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců dvakrát a vícekrát, se uloží zákaz činnosti od jednoho měsíce do šesti měsíců.

 

(6) V blokovém řízení se uloží pokuta do

a) 2 000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm.  k),

b) 1 000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4,

c) 2 500 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. b) bodu 2, písm. f) bodů 3, 5, 6, 8, 9 a písm. g).

 

(7) Přestupek, za který se podle tohoto zákona ukládá zákaz činnosti, nelze projednat 
v blokovém řízení.

 

(8) Od uložení sankce podle odstavců 4 až 7, s výjimkou odstavce 6 písm. a), nelze v rozhodnutí o přestupku upustit.

 

____________________

38b)  Zákon č. 56/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

 

 

 

§  125d

 

Správní delikty právnických a podnikajících fyzických osob

 

(1) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že jako provozovatel vozidla

a)  v rozporu s § 10 odst. 1 písm. a) přikáže nebo dovolí, aby bylo v provozu na pozemních komunikacích použito vozidla, které nesplňuje podmínky stanovené jiným právním předpisem2),

b)  v rozporu s § 10 odst. 1 písm. b) svěří řízení vozidla osobě, která nesplňuje podmínky podle § 3 odst. 2 a § 5 odst. 2 písm. b) a c),

c)  v rozporu s § 10 odst. 1 písm. c) svěří řízení motorového vozidla osobě, která nesplňuje podmínky podle § 3 odst. 3,

d) v rozporu s § 10 odst. 2 nezajistí, aby barevné provedení a označení vozidla bylo provedeno tak, aby nebylo zaměnitelné se zvláštním barevným provedením a označením vozidel Vojenské policie12), policie13), celní správy14), obecní policie14a) a Vězeňské služby,

e)  v rozporu s § 10 odst. 1 písm. d) přikáže řízení vozidla nebo svěří vozidlo osobě, o níž nezná údaje potřebné k určení její totožnosti,

f)  v rozporu s § 3 odst. 4 použije antiradar.

 

(2) Za správní delikt podle odstavce 1 písm. a) až f) se uloží pokuta do 100 000 Kč.

 

 

 

 

§ 125e

Společná ustanovení o správních deliktech

(1) Právnická osoba za správní delikt neodpovídá, jestliže prokáže, že vynaložila veškeré úsilí, které bylo možno požadovat, aby porušení právní povinnosti zabránila.

 

(2) Při určení výměry pokuty právnické osobě se přihlédne k závažnosti správního deliktu, zejména ke způsobu jeho spáchání a jeho následkům a k okolnostem, za nichž byl správní delikt spáchán.

 

(3) Odpovědnost právnické osoby za správní delikt zaniká, jestliže o něm příslušný orgán nezahájil řízení do 2 let ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejpozději však do 4 let ode dne, kdy byl spáchán.

 

(4) Správní delikty podle tohoto zákona v prvním stupni projednává v přenesené působnosti obecní úřad obce s rozšířenou působností  podle působnosti stanovené v § 124 odst. 5 písm. j).

 

(5) Na odpovědnost za jednání, k němuž došlo při podnikání fyzické osoby38c)  nebo 
v přímé souvislosti s ním, se vztahují ustanovení zákona o odpovědnosti a postihu právnické osoby; obdobně to platí pro odpovědnost fyzické osoby za správní delikt podle § 125d.

 

(6) Pokuty vybírá orgán, který je uložil. Příjem z pokut je příjmem rozpočtu, ze kterého je hrazena činnost orgánu, který pokutu uložil.

 

(7) Pokuta je splatná do 30 dnů ode dne, kdy rozhodnutí o jejím uložení nabylo právní moci.

____________________

38c) Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.“. 

 

§ 134 včetně nadpisu zní:

 

 

㤠134

Výměna dosavadních řidičských průkazů

(1) Řidičské průkazy vydané

a)   od 1. ledna 1994 do 31. prosince 1997 jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. prosince 2010,                                    

b)   od 1. ledna 1998 do 31. prosince 2000 jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. prosince 2011,

c)   od 1. ledna 2001 do 31. prosince 2002 jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. prosince 2012,

d)   od 1. ledna 2003 do 30. dubna 2004 jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. prosince 2013.    

 

(2) Řidičské průkazy podle odstavce 1 pozbývají platnosti uplynutím příslušné doby stanovené pro jejich výměnu. Platnost řidičského průkazu omezená podle předchozí věty se prodlužuje o lhůtu vydání řidičského průkazu podle § 110 odst. 2, prokáže-li držitel řidičského průkazu, že podal příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností žádost o vydání řidičského průkazu před uplynutím lhůty stanovené podle odstavce l.“.  

 

. Příloha k zákonu zní:

 

 

 

„Příloha

 

Přehled jednání spočívajících v porušení vybraných povinností stanovených předpisy o provozu na pozemních komunikacích a počet bodů za tato jednání

 

Porušení předpisů o provozu na pozemních komunikacích

 

Počet bodů

řízení vozidla bezprostředně po požití alkoholu nebo v takové době po požití alkoholu, po kterou je řidič ještě pod jeho vlivem, je-li zjištěný obsah alkoholu v žilní krvi řidiče vyšší než 0,3 promile, nebo  řízení vozidla bezprostředně po užití jiné návykové látky nebo v takové  době po užití jiné návykové látky, po kterou je řidič ještě pod jejím  vlivem 

7

odmítnutí řidiče podrobit se vyšetření podle jiného právního  předpisu7) ke zjištění zda není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou, ačkoli to nebylo spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví            

7

způsobení dopravní nehody porušením povinnosti řidiče, při které došlo k usmrcení nebo k těžké újmě na zdraví jiné osoby

7

neprodlené nezastavení vozidla účastníka dopravní nehody nebo nedovolené opuštění místa dopravní nehody nebo neprodlené nevrácení se na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci                                

7

při jízdě na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla otáčení se nebo jízda v protisměru nebo couvání v místě, kde to není dovoleno

7

vjíždění na železniční přejezd v případech, ve kterých je to zakázáno

7

neposkytnutí účinné pomoci (první pomoc a přivolání záchranných složek) účastníkem silničního provozu, který není účastníkem dopravní nehody při nehodě s evidentním poškozením zdraví nebo ohrožením života

7

předjíždění vozidla v případech, ve kterých je to zákonem zakázáno

7

řízení motorového vozidla řidičem, kterému byl zadržen řidičský průkaz

7

 

 

řízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích     

 

(zdroj - Záchranný kruh , Novinky.cz , Auto idnes.cz), http://www.levne-pneu.eu ,http://www.doprava.vpraxi.cz